Angielski – język międzynarodowy

Pozycja angielskiego na świecie
Jednym ze sposobów mierzenia siły języka jest mierzenie wartości operacji finansowych zawieranych w tym języku. W takiej klasyfikacji ANGIELSKI jest nie do pobicia. W sensie ekonomicznym angielski jest niezwykle silny, więc nawet jeśli jego znaczenie będzie malało, a będzie rosło znaczenie języków orientalnych, to bardzo powoli.

Angielski  językiem współczesnej informacji

Według Newsweeka 80% informacji w formie elektronicznej jest w języku angielskim, a 66% czyta w tym języku. Według innych szacunków 87% stron www jest w języku angielskim, większość najświeższych i najpoczytniejszych książek, czasopism i magazynów wydawanych jest w języku angielskim. Angielski zdominował świat nauki. Już w 1997 roku 95% artykułów w „Science Citation Index” była w języku angielskim, mimo że tylko 50% z nich była od angielskojęzycznych autorów. Aż 75% listów i pocztówek na świecie jest pisana w języku angielskim. Niemalże wszystkie międzynarodowe konferencje i zawody przeprowadzane są w języku angielskim. Przykładowo Zawody Olimpijskie i wybory Miss Świata, spotkania takich organizacji jak NATO, ONZ czy Unia Europejska.

Angielski w pracy – konieczny

Według raportu Komisji Europejskiej, choć znajomość angielskiego szybko staje się warunkiem koniecznym do znalezienia dobrej pracy w Europie, tylko 40% ludności kontynentu europejskiego potrafi się porozumieć w tym języku, a zaledwie 29% zna go na tyle dobrze aby móc w nim rozmawiać.

Agenci doradztwa personalnego twierdzą, że zarówno na stanowiskach biurowych, jak i w fabryce pracownicy ze znajomością tego języka zarabiają często 25-35% więcej od tych, którzy go nie znają.

Teraz po prostu to wstyd nie znać angielskiego, dla niektórych jest to bodziec do podjęcia nauki, lecz jeśli jest to jedyny bodziec, to najczęściej on nie wystarcza.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s