Olimpiada Londyn 2012 – otwarcie

Piękną blisko 4 godzinną ceremonią rozpoczęły się Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012. Niesamowite widowisko przybliżyło nam w zabawny i pomysłowy sposób fragment historii i wartości Zjednoczonego Królestwa.

Otwarcie Igrzysk Olimpijskich 2012

Recytacja fragmentu wiersza w wykonaniu Kennetha Branagh-a rozpoczęła odsłonę sielskiej atmosfery brytyjskiej wsi sprzed rewolucji przemysłowej. Później na oczach widzów krajobraz błyskawicznie przeistoczył się w przemysłowego potwora z dymiącymi kominami, które wychylały się wprost z poziomu murawy, demontowanej zresztą przez statystów I wynoszonej rolkami.

Następnie pojawili się imigranci z wielu krajów, przedstawiciele wielu ras. Potem jeszcze były „Dzwony rurowe” jako ilustracja muzyczna, występ orkiestry symfonicznej z Jasiem Fasolą jako przeszkadzaczem, krótki filmik o Jamesie Bondzie odwiedzającym Królową Elżbietę. Filmik pokazywał jak wsiadają do helikoptera i przelatują nad olimpijskim Londynem. Nad samym stadionem agent i „królowa” wyskoczyli ze spadochronem a chwilę potem królowa pojawiła się na widowni po to aby uroczyście zainaugurować Igrzyska.

Kolejnym elementem była wyprawą w świat literatury brytyjskiej, głównie dziecięcej. Oddano w nim także hołd NHS (służba zdrowia na wyspach). Ciekawostką był fakt, że wszyscy wolontariusze biorący udział w tej części byli pracownikami służby zdrowia. Pojawiające się w dziecięcym śnie potwory ze złym Lordem Voldemortem na czele(Seria Harry Potter) i horda stworów zostają pokonani przez „sklonowaną”w dziesiątkach egzemplarzy Marry Poppins.

Po nawiązaniu do literatury, nastąpił długi blok poświęcony współczesnej muzyce brytyjskiej od lat 60 do czasu bieżącego, gdzie pojawiły się między innymi piosenki grupy Queen.

Po części artystycznej nadszedł czas na prezentację drużyn narodowych. Przemarsz trwał ok 2 godzin ze względu na ponad 20-0 narodowości biorących udział w igrzyskach. Powodem do dużej radości był fakt, że w tegorocznych igrzyskach państwa dyskryminujące dotychczas kobiety, dopuściły je do wzięcia udziału w Olimpiadzie.

Jak zwykle, także i w tym roku, sporo spekulacji pojawiało się odnośnie znicza olimpijskiego – jak będzie wyglądał,kto go zapali etc Znicz w tym roku okazał się być bardzo niezwykły. Złożyło się na niego ponad 200 kielichów-muszli wniesionych przez drużyny narodowe trakcie prezentacji. Aranżacja ta w szczególny sposób podkreśliła jednoczący charakter Igrzysk Olimpijskich.

Po oficjalnych przemówieniach wystąpił jeszcze Paul McCartney z przebojem „Hey Jude„.

Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012 uważamy za otwarte!

Reklamy

4 komentarze do “Olimpiada Londyn 2012 – otwarcie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s